Introvert či extrovert? Ale kdeže, ja som ambivert!

Autor: Simona Šramová | 29.3.2017 o 14:08 | Karma článku: 2,32 | Prečítané:  977x

Už dávno nemusíte patriť len do jednej z týchto dvoch skupín. Čoraz viac ľudí na svete o sebe hovorí ako o ambivertoch. Aj ja som jednou z ních.

O introvertoch a extrovertoch sa popísalo mnoho článkov a k tejto téme sa vyjadruje množstvo iných blogov. Každý vie, že introverti patria k tichším ľuďom, ktorí svoj čas najradšej trávia s knihou v ruke a silu čerpajú z pocitu, že môžu byť sami. Samozrejme, aj oni majú radi spoločnosť ale nie na dlho a nie vo väčšej skupine. Inak sa cítia unavení. Extroverti sú zas veľmi energickí, veľmi urozprávaní, najradšej sa cítia v spoločnosti, z ktorej čerpajú energiu. Dokážu byť sami ale po väčšej chvíli sa začnú nudiť. Introvertom nuda nevadí, pretože neustále žijú vo víre svojich vlastných myšlienok. Niekto však nemusí mať pocit, že je introvert ale zas ani charakteristika extroverta naňho celkom nesedí. Ak nepatríte ani do jednej kategórie, môžete byť ako ja – ambiverti.

Ambivert je človek, ktorý má prvky extroverta aj introverta. Nachádza sa v pomyselnej škále niekde uprostred. Podľa akých znakov spoznáme, že sme ambiverti?

  • Vedieť plniť úlohy sama alebo aj v skupine. Ku žiadnej možnosti neinklinujem viac.
  • Byť v spoločnosti a zoznamovať sa s novými ľuďmi mi nerobí problém avšak unavuje ma, ak som medzi ľuďmi príliš dlho.
  • Byť v centre pozornosti je pre mňa zábava avšak sú dni, keď som rada, keď sa na mňa nik nepozerá.
  • Niektorí ľudia si myslia, že som tichá, kým ďalší si myslia, že som veľmi spoločenská.
  • Nerada ostávam dlho na jednom mieste ale prílišné zmeny vo svojom živote taktiež nemám rada.
  • Dokážem byť zahĺbená do vlastných myšlienok ale rovnako sa môžem stratiť rozprávaním o tom, čo mám rada.
  • Rada sa rozprávam v skupine alebo aj s jedným, dvoma ľuďmi ale ak je to rozhovor, ktorý mi je prínosom. Môže sa stať, že rozprávanie o počasí ma bude jednoducho nudiť.
  • Ak ide o dôveru, niekedy som skeptická, no inokedy dôverujem až príliš.
  • Ak trávim čas dlho sama – nudím sa, no ak trávim príliš veľa času medzi ľuďmi, cítim sa vyčerpaná. Nabitý program mám veľmi rada ale sú dni, keď chcem spomaliť a byť len sama so sebou.

Mnoho ľudí si myslí, že som introvert. Tichá, nespoločenská, nudná, zahĺbená do svojich myšlienok a s knihou v ruke. Po bližšom zoznámení zistia, že mám od introverta trošku ďalej. Vtedy sa vo mne prebúdza moja extrovertná stránka. Moja posledná spolubývajúca z vysokej školy len v malých okamihoch o mne hovorí ako o málo ukecanej. Rovnako tak nemám problém osloviť predavačku v obchode, stretnúť suseda na chodbe a rozprávať sa s ním. Telefonovanie s neznámym človekom mi takisto nerobí problém. Zbožňujem spoznávať nových ľudí a rada sa objímam. O introvertoch sa totiž hovorí, že fyzický kontakt im je nepríjemný. Chodím do spoločnosti a veľmi ma to teší. Len jednoducho viem, kedy chcem ísť von a kedy mi je dobre doma pod dekou, s čajom po ruke. Záleží od okolností alebo nálady. Rovnako tak viem, kedy mám rozprávať a kedy počúvať. O introvertoch sa hovorí, že najmä počúvajú, o extrovertoch, že väčšinu svojho času prežijú rozprávaním. Ambivert je ako flexibilný chameleón. Vie sa prispôsobiť. Žijeme vo svete extrovertov ale ja si myslím, že svet potrebuje všetky škály osobností. Od úplného introverta cez ambiverta až po úplného extroverta. Život je tak rozmanitý a vôbec nie nudný. :) 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dnes píše Matúš Ritomský

Dnes už vieme, že kto nemá zbrojný pas, nie je skutočný Slovan

Maska pacifizmu padla.

Píše Mikuláš Dzurinda

Únia sa musí zmeniť na federáciu (píše Mikuláš Dzurinda)

Aby Únia vzbudzovala nádej aj rešpekt.


Už ste čítali?